Dev Salyangozlar (Giant Snail)

giantsnail00Dev bir salyangoz beslemek ister misiniz?

Yumuşakçalar ailesinden Dev Afrika Kara Salyangozlarının (Achatina sp.) bakımlarının kolay olması özelliği onları ideal ev hayvan yapmaktadır. Giant East African Snail (Achatina fulica) ve Giant West African Snail (Archachatina marginata) olmak üzere iki türü vardır.

Evlerde özellikle çocukların hayvan sevgisini tanıması, hayvanlara nazik davranmayı öğrenme, verilen besinleri yemelerini izleme gibi özellikleri nedeniyle çocuklar için iyi bir evcil hayvan seçeneğidir.

Bu salyangozlar hızla büyüyerek birkaç yılda uzunluğu 10-20cm'e kadar ulaşabilir. Salyangozlar geceleri daha hareketlidirler ama gündüzde ne zaman elinize alsanız korkmadan elinizde gezinmeye başlarlar.

Tüm salyangozlar hermafroditdir yani çift cinsiyetlidir. Eğer iki salyangoz birden beslerseniz dişi ve erkek görevini birbirlerine karşı yerine getirip bol bol döllenmiş yumurtanız ve çok fazla sayıda yavrunuz olabilir.

Bu hayvanların doğaya salınması son derece sakıncalıdır. Kendi habitatlarında kontrol altındayken başka ülkelerde üreme çoğalma ve verecekleri zararlar açısından ciddi problemler oluşturabilirler. O yüzden bilinçli kişilerin elinde beslenmelidirler.

Beslenmelerinde özellikle marul, salatalık, kabağı çok severek tüketirler. Elma, muz ve lahana da verebilirsiniz ama çok çabuk bozulacakları için yemediklerini zehirlenmemeleri için gecikmeden alıp atmak lazımdır. Havuç verirseniz kavuniçi, domates verirseniz kırmızı dışkı yapmaları çok komiktir.

Zehirlenmemeleri için vereceğiniz tüm sebze ve meyveleri pestisitlerden arındırmak için çok iyi yıkamalısınız.

Bulundukları barınakta her zaman mürekkep balığı kemiği bulundurulmalıdır. Aksi taktirde kabukları için gereken kalsiyum ve fosfor ihtiyacını karşılayamadıkları için kabukları kolayca kırılabilir yada deforme olur.

Salyangozları içinde bakacağınız kap salyangozun boyutuna uygun büyüklükte kolayca yıkanabilir, üzeri sağlam kaçmalarını engelleyecek şekilde güvenle kapalı ama hava alabileceği şekilde delikler veya kafesli yeterince geniş bir plastik kap veya akvaryum olmalıdır. Tabana torf, toprak, hindistan cevizi lifi vb kullanılması tavsiye edilirse de ben bir kaç kat ıslatılmış (damacana su ile ) havlu kağıdı tercih ediyorum ve böylece temizliklerini daha rahat yapabiliyorum ve hijyen sağlayabiliyorum. Salyangozların barınağı sadece onlar için kullandığınız ilaçsız bir spreyle ıslatılarak sürekli nemli tutulmalıdır. Barınağın ısısının özellikle kış aylarında 20-25 C derece arasında tutulması en idealidir.

Dikkat etmeniz gereken önemli bir kaç ayrıntı;

*Besinleri küflenecek kadar uzun süre önlerinde tutmayın.

*Diğer besinleri az verip sadece marul ile beslemek yeterli değildir.

*Salyangozları elinize almadan önce elinizi sadece su ile iyice yıkayın böylece ter, deterjan vb den arındırmış olursunuz ve elinizde ıslakken gezinsinler.

*Barınaklarını direk güneş ışığı, sinek sprey ilaçları, kalorifer peteği ve diğer kimyasallardan uzak tutun.

*Bu hayvanları asla doğaya bırakmayın.

Elinizden yere asla düşürmemelisiniz. Böyle düşmelerde kabukları kolayca çatlayıp kırılabilir çoğu zaman onarabilseler de bazen bu onlar için ölümcül olabilir.

*Haşlanmış ıspanağın kalsiyum alımını baskıladığı konusunda bilgiler vardır. O yüzden çok az miktarlarda verebilirsiniz.

Akvaryum balıklarınızı ve diğer su canlılarını nasıl besleyeceğinizi veteriner hekiminize mutlaka danışınız.

Akvaryum balıklarınızı ve diğer su canlılarını nasıl besleyeceğinizi veteriner hekiminize mutlaka danışınız.
               Tüm evcil hayvanlarınızın sağlıklı ve uzun bir ömür sürmesi, ,tüy,kas,eklem, kemik vb tüm vücudunun sağlıklı kalması, enerjisinin pozitif olması ve mutlu olması, yaşlılığını daha az problemli geçirmesi vb her konuda daha iyi olabilmesi için beslenme konusu çok önemlidir. Veteriner hekiminiz diş hastalıkları,cerrahi, iç hastalıkları,psikoloji vb her türlü sağlık probleminde size nasıl danışmanlık yapıyorsa, aynı zamanda diyetisyen olan hekiminize  dostunuzu nasıl besleyeceğinizi sormayı unutmayız

Keyfini göstermenin yolları

Her canlı keyifli olduğunu farklı şekilde gösterir. Biz insanlar, neşeyle konuşur, güler ve hatta kahkaha atarız.
               Köpekler koşturur, heyecanla farklı bir şekilde havlar, kuyruklarını sallar ve hevesle güler gibi ağzı açık dil dışarıda yüzünüze bakarak sizi oyuna çağırırlar.
               Kediler ise keyiflendiklerinde genizlerinden gelen hırıldamaya benzer bir sesle mırıldanırlar. Daha önce hiç kedi beslememiş birisi için bu ses şaşırtıcı hatta ürkütücü olabilir. Ama kediler mutluluklarını böyle gösterirler. Size sürünürler ve keyif derecelerine bağlı olarak değişen şiddette sesle mırıldarlar.
              Kuşlarda neşeli ve keyifli olduklarında bol bol şakırlar. Evcil konuşan bir muhabbet kuşunuz veya papağanınız varsa o zamanda çenesinin düştüğünü…tüm bildiği kelimeleri arka arkaya sıraladıklarını, dikkatinizi çekmeye çalıştıklarını görürsünüz.
              Akvaryum balıkları ise en canlı renklere bürünürler. Her zaman verdiğiniz yemlere karşı ilgilidirler, Özellikle canlı doğuran dediğimiz lepistes, platy, moly gibi balıklarda dişiler ve erkekler üreme faaliyetlerinde bulunurlar.  Tüm balıklar sürekli hareketli ve akvaryumun her köşesini gezerler.

Akvaryumlar için kullandığımız ürünlere dikkat

Akvaryumlar için kullandığımız ürünlere dikkat
  
              Yaşamımızda kullandığımız bir çok eşyanın zararlı kimyasal maddeler içermemesi nasıl ki bizim için çok önemliyse hayvan dostlarımız için de çok önemlidir. Gıdalarımız içindeki katkı maddeleri ve işlenişinde yapılan hatalar veya umursamazlıklar ilerde kanser vb hastalıklara neden olabilir. Bu tip zararlı etkilerden hayvanlarımızda bizimle benzer metabolizmaya ve vücut yapısına sahip olduğu için bizimle aynı şekilde etkilenirler.
               O yüzden petshoplardan hayvanlarımız için alacağımız besin veya diğer malzemelerde dikkatli olmanız gerekmektedir. Lütfen emin olmadığınız size kalitesiz gelen ürünlerle akvaryum balıkları dahil tüm evcil hayvanlarınızı karşılaştırmayınız.

Akvaryum merakınızda hayal kırıklığına uğramamak için

Akvaryum merakınızda hayal kırıklığına uğramamak için

Öncelikle fanusta veya çok küçük ölçülerdeki akvaryumlarda bir veya birkaç balığı yaşatma ihtimalinizin çok düşük olduğunu söylemeliyim. Akvaryumdaki balık ve canlı bitkileri yaşatabilmek için uygun büyüklükte doğadakine benzer su ortamları yaratılmalıdır.

Küçük bir akvaryumla başlamak her zaman ölümler vb nedeniyle hevesiniz kaçacaktır.

Diyelim elimizden geldiği kadar büyük bir akvaryum kurduk. Bu akvaryumun temiz kalması için boyutuna uygun iç veya dış filtre kullanmalıyız.

Her akvaryumda birbirleri ile anlaşan balık türlerinden oluşan bir seçim yapamazsanız yine kısa sürede balıklar birbirlerine zarar verecek ya da birbirlerini yiyeceklerdir. Kısa bir süre içinde çeşit çeşit aldığınız balıkların içinde en güçlü ve baskın türlerden 1-2 tanesi geriye kalacak ve yine hevesle aldığınız akvaryumunuzda hayal kırıklığına uğrayabileceksiniz. Örnek olarak melek balıkları, japon balıkları ve çiklitler asla bir arada beslenemeyecek balıklardır. Buna benzer çok fazla örnek verebiliriz.

Bu tür durumlar yaşayıp hayal kırıklığına uğrayarak akvaryum merakınızın körelmemesi için güvenilir, hayvanları seven ve sizinle yeteri kadar ilgilenen petshoplardan akvaryum vb konularında en başındaki boyut, kurulum, balık seçimi vb her konuda destek almalısınız.

replika rolex