Guineapigler sosyal hayvanlardır

guineapig_sosyalDaha öncede bir çok defalar bahsettiğim gibi köpekler dışarıda gezdirilerek sosyalleşirler. Kedilere evde arkadaşı her zaman tavsiye ediyorum. Çünkü yaşadıkları alanlarda sosyalleşirler. Guinea piglerde aynı kediler gibi tek beslenmemesi gereken hayvanlardır. Çünkü diğer guinea piglerle çok çeşitli oyunlar oynarlar ve dostluklar kurarlar. Ayrıca muhabbet kuşu vb kuşların evcilleşmesi ve konuşabilmesi için tek beslenmesi gerekirken guinea pigler yeterince ilgi gösterildiği sürece birkaç tanesini bile birlikte beslediğinizde çok kolaylıkla evcilleşirler ve tek beslenenler kadar size alışırlar. Yalnız guinea piglerde sürekli yavrulamanın olmaması için evde birlikte yaşayacak guinea piglerin aynın cinsiyetten olması gerekmektedir. Ya 2 erkek veya 2 dişi veya daha fazla dişi bir arada çok mutlu kendilerini yalnız hissetmeden yaşayabilir

Guinea pigleri tutma şekli, birlikte vakit geçirme, oyunlar ve numara öğretme

Guinea pigler sosyal canlılardır. Aynı insanlar gibi gündüz uyanık gece ve günün belli saatlerinde kısa kısa uyurlar. O yüzden sizinle birlikte olan yaşamlarında sizin günlük yaşamınıza çok iyi uyum sağlayabilen hayvanlardır. Bu sosyalliğine ve bizle yaşamaya uygunluğuna rağmen yine de günün uzun bir zamanını ve geceyi kafesinde geçirmelidir. Gün içinde sizin uygun olduğunuz sakin zamanlarda yani sizin onunla vakit geçirebileceğiniz zamanlarda onu kafesinden alabilirsiniz.

Sürekli dışarıda bırakılan guinea pigler zamanla buna alışacaklardır ve sizin işinizin olduğu zamanlarda kafesinde bırakmanız onu çok mutsuz edecektir. İnsan dahil her canlı yalnız kalarak kendini dinlediği zamanlara ihtiyaç duyar. Sürekli birlikte olmanız guinea pigler dahil tüm hayvanları hem çok uyarır hem de size bağımlı kılar. Ayrıca zeminde fazla bırakma guinea piginizin vahşileşmesine ve içgüdüsel olarak daha hızlı hareketlerle kaçma, saklanma eğiliminini artırır.

Guinea piginizi birlikte vakit geçirmek için almadan önce çok yavaş hareketlerle ismini söyleyerek ve sakinleştirici bir şekilde konuşarak önce kafesinde onu sevmelisiniz. Özellikle kulaklarının arkasının kaşınması ve okşanmasından çok hoşlanır. Sakin bir şekilde durmaya başladıktan bir süre sonra yavaşça ön bacaklarının hemen arkasından göğüs bölgesinden fazla sıkmadan elinize alıp fazla gecikmeden diğer elinizle de arka kısmından alttan tutarak destek olmalısınız. Bu şekilde tutlarak alınan guinea pigi her zaman vücudunuza yakın tutmalısınız. Guinea pigler elden düşürülmemelidirler. Doğasında yükseğe tırmanma ve oradan atlama gibi bir durum söz konusu olmadığı için yere düşmelerde özellikle sert zemine ani çarpmalarda ayakları, kalça kemikleri kolayca kırılabilir, felç olabilirler. Bunu dikkate alarak çocuklarınızın sizden habersiz ve siz yanında yokken guinea pigi kafesinden almasına izin vermeyiniz.

Dikkatle tuttuğunuz guinea piginizle birlikte vakit geçireceğiniz yere gidebilirsiniz. Bu yer ; Bir koltuk üstünde (Olabilecek küçük çiş yapmalar için polar battaniye veya büyük havlu serilmiş şekilde) ya da yerde korkmaması için yine alanı yastık vb ile kısıtlanmış şekilde zemin olabilir. Oyun alanına üzerine çıkıp inebileceği, içinden sıkışmadan geçebileceği veya çevresinden dolanabileceği oyuncak ve bazı eşyalar koymanız guinea piginizin çok hoşuna gidecektir.

Bu arada unutmamanız gerek konu oyun alanında çok uzun süre tutarsanız beslenme ihtiyacı başlayacaktır. Guinea pigler sürekli ot, saman vb kemirip yeme alışkanlığındadır. Sindirim sistemlerinin çalışması bizden çok farklıdır. Biz de ve bize benzeyen canlılarda sindirim sisteminin içeriği ileriye doğru iten bir çok hareketi varken kobaylarda sindirim sistemi bu hareketlere sahip değildir. Kemirerek yedikleri besinler yemek borusundan mideye geçer ve yeni içerik midedeki eski besin içeriğini bağırsaklara doğru iter. Böylece bağırsaklara geçen içerik kullanılabilir ve en son da dışkı olarak atılır. Uzun süre besin verilmeyen guinea pigler hem sindirim sisteminde duraksama nedeniyle ciddi sorunlar yaşayabilir hem de çevrelerindeki diğer eşyaları ve hem kendi hem de diğer guinea piglerin tüylerini yemeye başlarlar. Bunları dikkate alarak ya oyun alanına da kuru ot vb koymalısınız ya da besinsiz oyun alanında uzun süre tutmamalısınız.

Guinea piginizle birlikte olduğunuz zamanlarda onunla çeşitli oyunlar oynayabilirsiniz. Bol bol konuşabilirsiniz. Çağırdığınızda gelmesini sağlamak için sevdiği (örneğin maydanoz gibi) yeşil besinlerle ismini söyleyip onu kolayca alıştırabilirsiniz. Bu arada guinea piglere öğretebileceğiniz bazı numaralarda vardır. Bunun örneklerini internetten google'da youtube'da ''guinea pig Tricks'' adı altında bulabilirsiniz. Türkiye'de de bir çok guinea pig sahibi guinea piglerine köpekler kadar olmasa da bazı basit numaraları öğretmektedirler. Guinea piginize kolayca öğretebileceğiniz numaralar : Çağırınca gelmek, bir şeyin üzerine veya elinizin üzerine ön ayakları ile çıkıp ayakta durmak, bir eşyanın üstünden geçmek veya çevresinde dolaşmak, eşyanın üzerine çıkmak, kendi çevresinde dönmek, yan yatmak(bu biraz zor öğretilir) Uzattığınız birkaç objeden bazılarını ağzıyla çekip almak (Tavşanlara niyetçi dediğimiz adamların öğrettiği numara) Bunlar ve benzeri sizin de bulabileceğiniz basit ama hem sizin hoşunuza gidecek hem de guinea piginizin zekasının ve size olan ilgisinin artmasına neden olabilecek numaralar öğretebilirsiniz. Ayrıca hazır pet malzemesi olarak satılan ''Bul karoyu al parayı' tarzında altına besin saklayıp bulabileceği oyuncaklarda vardır. Bu numaraları guinea piginize öğretirken onu asla sıkmamalı ve zorlamamalısınız. Çünkü bir hayvanı öncelikle sevmeli ve bakımını gerektiği gibi yapmalıyız. Numara öğretmek vb birlikte yaşayabileceğimiz komik ve neşeli anılar oluşturma amacında olmalıdır. 

Bazı guinea piglerde tuvalet kabı kullanmak üzere eğitilebilir. Böylece ev içinde serbest gezerken her yere tuvaletini yapmazlar.

Mavipet Guinea Pig Bakım Programı

Guinea pigler bir çok özellikleri bildiğiniz kemirgenlere benzese de yine de farklı hayvanlardır. Onların beslenmesi, ele alınması, nasıl davranılacağı, bakımı, temizliği, taranması ve sağlıklarının korunması konuları bu güzel evcil hayvanla birlikte yaşamınızın daha rahat ve sorunsuz geçmesi açısından önemli konulardır. Aynı zamanda çocuklarla ve ailenin diğer bireyleri ile tanışması, evcilleşmesi, ilişkilerin düzenlenmesi, sizi sevmesinin sağlanması, korktuğu şeyler, kötü davranışlar gibi konularında iyi öğrenilmesi ve değerlendirilmesi gerekir. Bütün bu konuları ve merak ettiğiniz sorularınızın cevaplarını size ayrılan sürede kendisi de sizin gibi bir guinea pig sever olan Veteriner Hekim Kutlu Dayıoğlu'ndan öğrenebileceğiniz Mavipet Guinea Pig Bakım Programı için 33 727 33 numaralı telefondan randevu alınız.

Çocuğunuzla veya guinea pig sahibi olarak katılabileceğiniz bir programdır.

Yanınızda guinea piginizi de getirmeyi unutmayınız.

NOT: Guinea pig yavrusunu Mavipet'ten alanlar için bu program ücretsizdir.

Guinea Pigler ve Çocuklar

alt

Çocuklar ve guinea pigler mükemmel arkadaş olabilirler. Ama kendinize sormanız gereken soru, çocuğunuz guinea pigi doğru tutmayı öğrenebilecek kadar büyük mü ve ona saygılı davranacak mı? Bunlar küçük hayvanlar ve kolayca incinebilirler. Çok küçük çocukların guinea pigleri doğru bir şekilde tutulması gerektiğini ve yetişkin birinin gözetiminde olmadan eline almaması gerektiğini anlamalarını bekleyemeyiz.

Devamını oku...

Guinea Piglerin diğer ev hayvanlarına göre avantajları

alt

Birçok insan guinea piglerin neden mükemmel ev hayvanı olduklarını keşfediyor. İnsanların guinea piglerde en sevdiği bazı özellikler:

•Uzun yürüyüşlere ve tuvalet molalarına ihtiyaçları yoktur.

•Fazla alana ihtiyaç duymazlar.

•Tuvalet kabı kullanmak için eğitilebilirler.

•Eğlenceli ve meraklı hayvanlardır.

•Sosyal hayvanlardır, sahipleri ve diğer ev hayvanlarına bağlanabilirler.

replika rolex