Hamsterın kendine özel yuva düzeni

alt

Hamsterlar gündüz uyuyup gece hareketlenen hayvanlardır. Aslında gecenin de tamamını uyanık geçirmeyebilirler. Böyle olunca hamsterlar için yatacak yuva çok önemlidir. Doğada kazdığı oyuklarda küçük odacıklarda uyurken bizim beslediğimiz ortamda da benzer bir yuva oluşturmamız gerekmektedir. İçine rahatça sığabileceği ve yuva malzemesi doldurabileceği bir ev vb kap hamster için uygundur. Bu yuvanın içini kırpıp parçaladığı kağıt iplik, yün, pamuk vb malzeme ile doldurmayı çok sever. Hatta yemlerini bile yuvaya depolar.

Hamsterlar tahtaları çok kolay kemirdiği için kafesleri mutlaka metalden imal edilmiş ve kapakları açılmayacak şekilde güvenli olmalıdır.

Kafes tabanına kum, talaş serilebilir. Genelde tuvaletini köşelere ve hep aynıo yere yapma eğiliminde olduğu için temizliği ihmal edilmeyen kafesler her zaman düzenli görünecektir.

Hamster tüylerini yutarsanız ameliyat olmak zorunda kalmazsınız.

Ayrıca köpek kedi kılını da yuttuğunuzda da ameliyat olmak zorunda kalmazsınız. Kedi ve köpeklerin tüylerinden hasta olma konusunda en çok düşünülen konuda halk arasında ''tüyden kist olma hastalığı'' diye adlandırılan kistidatik, echinecoc tenyasının neden olduğu bir hastalıktır. Asla kedi ve köpek tüyünden kist olmaz. Kisti yapan köpeğin tüylerine bulaşan bu tenyanın yumurtasının bir şekilde ağız yolu ile alınmasıdır. Bu yumurtalar son derece dayanıklıdır. Ve bu hastalığa yakalanmak için ille de kedi köpek beslemeniz gerekmez. Bu hastalığı bulaştıran tenyaların köpeğinizde yaşamamsı ve sizde hastalık(Kist) oluşturacak olan yumurtalarını saçmaması için düzenli olarak Veteriner Hekiminize giderek uygun enjeksiyonlarla bu tenyanın kedi ve köpeğinizde olmasını engellemelisiniz. Bu tenya hamsterda olmaz. Hamsterlar bizimle bu tenyanın konakçıları olarak bizimle ve diğer otçul hayvanlarla aynı zincirdedirler. Köpek ve kedilerin yeşillik ve sebzelere bulaşabilen yumurtalarını biz veya hamster yutarsa o zaman kistler oluşabilir. O yüzden hamsterlara vereceğiniz her meyve ve sebzeyi yıkayıp öyle vermelisiniz.

Zaten Veteriner Hekiminizin görevlerinden birisi , evinize ve yakınıza aldığınız bu evcil hayvanlardan size bir mikrop bulaşmasını engellemektir. Biz kliniğimizde Tavşan, guinea pig ve hamsterlar için periyodik 3 ayda bir iç ve dış parazit uygulaması programımızla hem onun hem de sizin daha sağlıklı kalmanızı sağlamaya çalışıyoruz.

Hamsterlar yüksekten düşmemelidir

Hamster gibi kemirgen ailesine ait hayvanların kucakta sevilirken asla yere düşürülmemesi gerekiyor. Normal doğadaki hayatında veya siz elinize alıp koymazsanız bu hayvanlar yüksek yerlere çıkmıyorlar. Bazen kucağımızın yüksekliğine yakın yerlere çıksalar bile atladıkları veya düştükleri zemin doğal yapıda toprak, çimen vb olduğu için yaralanmaktan kurtuluyorlar. Evde kucağımızdan veya elimizden düştüğü zaman ise sert zemine çarptığı için, kırıklardan felce kadar gidebilecek ciddi yaralanmalar oluşabiliyor. Bu nedenle evcilleştirmek veya sevmek için kafesinden aldığımızda onu incitmeden dikkatli tutmak ve düşmemesi için önlem almak gerekiyor.

Meyve ve sebze bazı ev hayvanlarımızın beslenmesinde vazgeçilmez besin kaynaklarıdır.

Muhabbet kuşlarına bizimde tükettiğimiz bir çok meyve sebzeyi taze olarak ama çok az miktarlarda düzenli verebiliriz. Özellikle elma, armut, havuç, taze fasülye, bezelye, kabak, muz, kivi, hindiba, pazı, ıspanak, brokoli her bir kuşa leblebi parçası kadar düşecek şekilde kesilip gün içinde toplam 2-3 parça verilebilir.

Hamster ve gonzaleslerin de diyetlerinde muhakkak sebze ve meyveler olmalıdır. Muhabbet kuşları için saydığımız tüm sebze ve meyveler çok az daha fazla miktarlarda her gün bunlara da verilebilir.

Guinea pigler(Kobay) ise önlerinde saman ve pelet yem olduğu sürece sebze ve meyveleri saydığımız türlerden çok daha fazla tüketebilirler.

Tüm bu ev hayvanları kafeslerdeki doğadan uzak yaşamlarında bir çok gerekli vitaminleri ve besinleri böylece almış olurlar.

Tüm bu hayvanlara sebze ve meyveleri verirken dikkat edilmesi gereken dolaptan çıktığı gibi soğuk veya çürük, bozuk kısımlarını vererek hasta olmalarına neden olmamaktır.

 

Hızlı yaşa ve…

Hamsterlar ve gonzalesler ne yazık ki ömürleri kısa olan canlılardır. Ama bu kısa ömürlerini çok hareketli ve enerjik geçirirler. Hiç durmadan verdiğiniz besinleri yanaklarında bulunan besin toplama keseciklerine toplayıp yuvalarına istif ederler.

Hatta doğada yaşayan hamsterların bu topladıkları tahılları ağızlarından düşmanlarına fırlatarak kendilerini korudukları görülmüştür. Tabi ev yaşamında dostumuzdan biz böyle bir hareketi asla görmeyiz.

Sadece beslenme konusunda mı enerjiklerdir? Hayır! Kafeslerinde sürekli koştururlar, tekerleklerini gün boyu ve özellikle geceleri saatlerce döndürebilirler. Bu davranışlarıyla da fazla yediklerinden gelen enerjiyi yakarlar.

Tekerleği düşmüş veya hiç oyuncağı olmayan bir hamster inanılmaz kilo alır ve nefes alamaz duruma gelir.

Bolca ye! Bol eksersiz yap! ve hızlı yaşa..işte hamster ve gonzaleslerin hayat felsefesi…

 

replika rolex