İguanalar yaprak ve çiçekle beslenir

iguanalar_yaprakKertenkele türlerinin hemen hepsi etçildir ve böcek vb ile beslenirler. İgauana türleri ise yeşillikle beslenir. Sadece doğada yavruluk dönemlerinde küçük böcekler, kelebek ve çekirge gibi böcekleri avlayarak yiyebilirler. Daha sonraki hayatlarında ise ömürlerinin sonuna kadar bitkisel beslenirler.

Evlerde beslediğimiz iguanalara sadece bitkisel besinler vermeliyiz. İguanalara köpek ve kedi maması verdiğinizde yiyebilirler ve bu şekilde beslenen ifguanalar daha parlak görünümlü bir deriye sahip olabilirler.ama ilerleyen yaşlarıyla 6-7 yaş civarında böbreklerinde oluşan hasar sonucu çok ciddi sorunlar yaşar ve çoğu zamanda bu nedenle hayatları son bulur. O yüzden iguanalara asla kedi köpek maması vb vermemelisiniz.

İguanaların beslenmesinde yapraklar ve çiçekler çok önemli yer tutar. Özellikle dut yaprağı, roka, dereotu, Japon gülü yaprağı ve çiçekleri, hatmi ağacı yaprak ve çiçekleri, kabak ve çiçeği, gelincik çiçeği, ebegümeci, hindiba yaprakları yiyebileceği büyüklükte doğranıp sebze ve meyvelerle karıştırılıp salata yapılarak iguanalara verilirse keyifle bolca yediklerini görebilirsiniz. Sebze meyvelerden de örnek verecek olursak elma, kabak, yeşil ve kırmızı biber, dolmalık biber, üzüm, incir, armut, muz,kivi, erik gibi meyveleri iguananızın salatasına katabilirsiniz.

İguananızı beslerken dikkat etmeniz gereken önemli birkaç husus :

*Vereceğiniz tüm besinler taze olmalıdır. Çürük, bozulmuş gıdaları vermemelisiniz.

*Sebze, meyve ve yeşillikler dolaptan çıktığı gibi soğuk değil oda sıcaklığında bekletildikten sonra verilmelidir.

*İguanaların ortam ısısı özellikle kışın gerekli olan yükseklikte olmazsa yiyecek tüketmezler. Ortamı ısıttığınız an yemek yediğini göreceksiniz.

*Bilmediğiniz , emin olmadığınız hiçbir besini iguananıza denemek için vermeyiniz.

*İguanalar tavşan, guinea pig gibi çimen ve otla beslenmezler sadece yaprak grubunu yerler.

*Tek bir çeşit besini bolca vermek yerine mümkün olduğun ca yaprak ağırlıklı ama bol çeşit içeren salatalar hazırlamalısınız.

Kaplumbağalarda su temizliği önemlidir

Kaplumbağalarda suyun kirlenmesi ve sık değiştirilmemesi ciddi hastalıklara neden olabilir. Bu hayvanlar doğada büyük göllerde yaşadıkları için yaşadıkları suyun içine dışkılarını yapma konusunda bir sakınca oluşmaz. Ama bizim beslediğimiz dar ve küçük alanlarda sürekli yem yiyip suyun içine artıklarını bırakırlar. Bu bulaşık suda mikroplar fazlaca üreyerek kaplumbağanın bir çok enfeksiyonuna kaynak olabilirler.

O yüzden kaplumbağamızın suyunu fazla kirlenmeden sık sık değiştirmeliyiz ve arada temiz bir diş fırçası ile kabuğunun alt ve üstünü fırçalayarak yosunlanma ve artıklardan arındırmalıyız.

Yeni koyacağımız su dinlendirilmiş olmalı ve soğuk olmamalıdır.

İguanalarda kuyruk çürümesi

İguanalar iyi beslenmediklerinde vücutlarında bir çok deformasyon oluşur. Bunlardan birisi de kuyruk nekrozu dediğimiz kuyruğun en uç kısmından başlayarak dokuların ölmesi, kararma ve kurumasıdır.

İguana beslenmesinde bitkisel proteinleri alabileceği bir çok sebze, meyve ve yaprağın kullanılmaması , sadece birkaç yaprak marul vb ile beslemek hayvanın gereksinimlerini tam karşılamaz ve vücutta tahribatlara neden olur. Ayrıca güneş ışığını alamayan iguanalarda da beslenmeden yararlınım düşer.

Bu tip kuyruk problemleri bazen barınağının iyi ve düzenli temizlenmemesi sonucu da oluşabilir.

Kuyruk nekrozunun başladığından şüphelendiğiniz iguananızı çok acil veteriner hekime götürmelisiniz. Nekroz ilerleme eğilimindedir ve geçen zamanda kuyruğun büyük kısmı ölmeye devam edebilir.

İguana ve kaplumbağanızı nasıl besleyeceğinizi veteriner hekiminize mutlaka danışınız.

İguana ve kaplumbağanızı nasıl besleyeceğinizi veteriner hekiminize mutlaka danışınız.
               Tüm evcil hayvanlarınızın sağlıklı ve uzun bir ömür sürmesi, ,tüy,kas,eklem, kemik vb tüm vücudunun sağlıklı kalması, enerjisinin pozitif olması ve mutlu olması, yaşlılığını daha az problemli geçirmesi vb her konuda daha iyi olabilmesi için beslenme konusu çok önemlidir. Veteriner hekiminiz diş hastalıkları,cerrahi, iç hastalıkları,psikoloji vb her türlü sağlık probleminde size nasıl danışmanlık yapıyorsa, aynı zamanda diyetisyen olan hekiminize  dostunuzu nasıl besleyeceğinizi sormayı unutmayız

İguana kaplumbağa vb için kullandığımız ürünlere dikkat

İguana kaplumbağa vb için kullandığımız ürünlere dikkat
  
              Yaşamımızda kullandığımız bir çok eşyanın zararlı kimyasal maddeler içermemesi nasıl ki bizim için çok önemliyse hayvan dostlarımız için de çok önemlidir. Gıdalarımız içindeki katkı maddeleri ve işlenişinde yapılan hatalar veya umursamazlıklar ilerde kanser vb hastalıklara neden olabilir. Bu tip zararlı etkilerden hayvanlarımızda bizimle benzer metabolizmaya ve vücut yapısına sahip olduğu için bizimle aynı şekilde etkilenirler.
               O yüzden petshoplardan hayvanlarımız için alacağımız besin veya diğer malzemelerde dikkatli olmanız gerekmektedir. Lütfen emin olmadığınız size kalitesiz gelen ürünlerle iguana kaplumbağalarda dahil tüm evcil hayvanlarınızı karşılaştırmayınız.

replika rolex