Kedinin bıyıkları ne işe yarar?

alt

Kedinizin yüzünü incelediğinizde üst dudakları üzerinde birkaç sıra halinde çıkan kalın uzun genelde siyah kılları görebilirsiniz. Duyu organı olarak gözler, kulaklar ve dil kadar önemli olan bu kıllara kedinin bıyıkları diyoruz. Bu duyarlı kılar tırnaklar ve diğer tüyler gibi yenilenebilirler ama asla çekiştirilmemeli ve kesilmemelidir. Kedi bıyıkları deriye diğer kılarda çok daha derin köklerle ve kan damarlarından zengin olarak bağlanır.

Bu duyu organı görevi yapan kıllardan kedinin vücudunda ayrıca yanaklar, kaşlar, çene çevresi ve ön bacakların arkasında da vardır ama bunlar bıyıklar kadar kalın ve duyarlı değildir. Yine de tüm bu duyu kılı sistemi birlikte duyumsamayı sağlar.

Kedilerin bıyıkları, yön tayininde, cisimlere uzaklığı ölçmede, denge sağlamada, avlanmada görev yapar. Ayrıca kedinin içinde bulunduğu ruh halini de belli eder.

Bıyıklar kedilerin yönlerini de bulmalarına da yardımcı olur. Havadaki en ufak bir rüzgar, titreşim hemen algılanır ve kedi yönünü doğru olarak değiştirebilir. Kediler gece çok iyi görmelerine rağmen bu eşsiz bıyık sisteminin de desteği ile geceleri hiçbir eşyaya çarpmadan sessizce dolaşabilirler.

Kedinin tüm vücudunda bıyıklar her zaman en dışta kalacak uzunluktadır. Böylece her zaman vücudu bir objeye değmeden önce bıyıkların ucu değer ve kedi böylece vücudunu korur.

replika rolex