Kene pire mevsimine dikkat

alt

Havaların ısınması ile birlikte geçen sene yaz sonu bırakılan yumurtalardan çıkan kene ve pireler evcil hayvanlarımıza saldırmaya başladılar.

Kene ve pireler en fazla ilkbaharda faaliyet gösterirler ve önlem alınmazsa devam eden yaz aylarında çok daha fazla üreyebilirler.

Bu parazitlerin ortak özelliği evcil hayvanımız üzerinde belli dönemlerde bulunmalarıdır. Büyüdükçe hayvanın üzerinden düşüp kuytu bir çatlakta kabuk değiştirdikten sonra ya aynı hayvana yada o sırada en yakında olan başka bir hayvana geçer. Yumurtlamak içinde aynı şekilde köpek veya kedinin üzerinden düşmek zorundadır.

İşte bu parazitlerin bu dönemlerini dikkate alırsak korunmak uygulayabileceğiniz en iyi ilaçlar enseden damla veya sprey şeklinde kullanılan etkisi bir süre devam eden ilaçlardır. Bu tip ilaçlarla doğru dozda ilaçlanan köpek ve kediler pireye karşı 1-5-2 ay, keneye karşı ise 1 ay korunurlar. Unutmayın artık keneler sadece kan emerek zarar vermemektedir, taşıdıkları hastalıklar nedeniyle hem evcil dostumuzu hem de bizi risk altında bırakmaktadır. İlaç uygulanan bir köpek veya kedi üzerinde asla parazit barınmaz. Lütfen evcil hayvanınızda bu parazitleri görmeden önce ilaçla önlemini alınız.

replika rolex