Tavşanların beslenmesinde kuru gıdalar hayat kurtarıcıdır

Tavşanlar bildiğiniz gibi otçul hayvanlardır. Evlerde evcil hayvan olarak beslenen tavşanlarımıza sadece yeşillik, sebze ve meyve verirsek onların ishal olmalarına neden olabiliriz. Tavşanlar için ishal, birden oluşması, hızlı seyretmesi ve ölüme kadar giden riskler yaratması açısından çok ciddi bir hastalıktır.

Tavşanlarınızın ishal olmaması için kuru gıdaların her zaman bolca ve sınırsız olarak tüketmelerini sağlamalıyız. Her zaman önünde bolca kuru gıda bulunan tavşanlarda en başta ishal sorunun görülme ihtimali çok azaldığı gibi aynı zamanda daha dengeli ve eksiksiz beslenmiş olurlar.

Tavşanlara verebileceğimiz kuru gıdalar nelerdir:

1- Çayır otu dediğimiz daha çok atlar için hazırlanan kuru otlar

2- Saman

3- Hindiba, ebegümeci, dut yaprağı, mısır yaprağı, çimen vb yaş olarak da tüketilen otların kurutulmuşları

4- Tavşanlara verilebilecek buğday, mısır, arpa gibi tahıllarla, bezelye, bakla gibi baklagillerin uygun oranlarında karışımından oluşan yemler

5- Meyve ve sebzelerin uygun şartlarda kurutulmuşları ve keçi boynuzu vb kuru gıdalar

6- Bir çok tahıl ve kuru gıdanın karışımından oluşan ithal veya yerli pelet yemler

Tüm bu kuru gıdaların güvenilir yerlerden alınması gerekmektedir. Aksi taktirde farelerin bulunduğu bir depodan gelen yemlerde tavşanınıza hatta size geçebilecek hastalıklar bulunabilir. Özellikle küflü yemler son derece riskli Aflatoksin içerir ve zehirlenmeye neden olur. Bu yemlerin güvenilirliği konusunda da veteriner hekiminize danışabilirsin

Tavşanlar için gerekli olan ve veteriner hekimimizin kontrolünde hazırlanan tüm yem ve otları Mavipet Petshopumuzda bulabilirsiniz.

Tavşan beslenmesini veteriner hekiminize sorunuz

Tavşanınızın sağlıklı ve uzun bir ömür sürmesi, ,tüy,kas,eklem, kemik vb tüm vücudunun sağlıklı kalması, enerjisinin pozitif olması ve mutlu olması, yaşlılığını daha az problemli geçirmesi vb her konuda daha iyi olabilmesi için beslenme konusu çok önemlidir. Tavşanınızı aldığınız ilk gün kliniğimizden randevu alıp bize getirirseniz, beslenme ve bakım kurallarını vb her konuda bilgileri veteriner hekimimiz size ayrıntıları ile anlatacaktır. Veteriner hekim diş hastalıkları,cerrahi, iç hastalıkları,psikoloji vb her türlü sağlık probleminde size nasıl danışmanlık yapıyorsa, aynı zamanda diyetisyen olan hekiminize dostunuzu nasıl besleyeceğinizi sormayı unutmayız

Aynı zamanda yine veteriner hekimimizin tavşanızın sağlıklı bir yaşam sürmesi için özel olarak hazırlattığı paket yem ve otları da Mavipet Petshopumuzda bulabilirsiniz.

Tavşan tüylerini yutarsanız ameliyat olmak zorunda kalmazsınız.

Ayrıca köpek kedi kılını da yuttuğunuzda da ameliyat olmak zorunda kalmazsınız. Kedi ve köpeklerin tüylerinden hasta olma konusunda en çok düşünülen konuda halk arasında ''tüyden kist olma hastalığı'' diye adlandırılan kistidatik, echinecoc tenyasının neden olduğu bir hastalıktır. Asla kedi ve köpek tüyünden kist olmaz. Kisti yapan köpeğin tüylerine bulaşan bu tenyanın yumurtasının bir şekilde ağız yolu ile alınmasıdır. Bu yumurtalar son derece dayanıklıdır. Ve bu hastalığa yakalanmak için ille de kedi köpek beslemeniz gerekmez. Bu hastalığı bulaştıran tenyaların köpeğinizde yaşamamsı ve sizde hastalık(Kist) oluşturacak olan yumurtalarını saçmaması için düzenli olarak Veteriner Hekiminize giderek uygun enjeksiyonlarla bu tenyanın kedi ve köpeğinizde olmasını engellemelisiniz. Bu tenya tavşanda olmaz. Tavşanlar bizimle bu tenyanın konakçıları olarak bizimle ve diğer otçul hayvanlarla aynı zincirdedirler. Köpek ve kedilerin yeşillik ve sebzelere bulaşabilen yumurtalarını biz veya tavşan yutarsa o zaman kistler oluşabilir. O yüzden parazit kontrolleri yapılmayan köpeklerin dışkılarını gördüğünüz yerlerden ya ot vb toplamayın yada topladığınız otları yıkayıp kurutup kullanın.

Zaten Veteriner Hekiminizin görevlerinden birisi , evinize ve yakınıza aldığınız bu evcil hayvanlardan size bir mikrop bulaşmasını engellemektir. Biz kliniğimizde Tavşan ve guinea pigler için periyodik 3 ayda bir iç ve dış parazit uygulaması yaparak hem onun hem de sizin daha sağlıklı kalmanızı sağlamaya çalışıyoruz.

Tavşanlarda yenebilen otlar ve beslenme tavsiyeler

Tavşanlarda yenebilen otlar ve beslenme tavsiyeler

Yenebilen otlar diye tanımladığımız ot grupları içinde genelde çok sert olmayan otları tercih etmek mantıklı olacak! Bunları da gruplamak istiyorum.1.grup: Hiç korkmadan bolca verebilecekleriniz: Hindiba ve yeşil çayır otları2,grup : hindiba kadar olmasa da her bir tavşana günde iki defa birer sapıyla 2 yaprak verebileceğiniz: Ebegümeci, leylek gagası, kapurcak(Gelincik), çıngırak otu, yabani yulaf, yabani fiğ-3.grup: daha az miktarda yani sabah akşam birer yaprak verebileceğiniz: Labada, semiz otu, kuzu kulağı, dut yaprağı, arapsaçı(Rezene), acı yonca(yabani yonca-beyaz veya pembe çoklu çiçek açar) dereotu ve maydanoz da aynı şekilde sabah akşam birer sap verilebilir. Sebze ve meyveleri düşünürsek:                  

Bu az verilecekler grubuna şu meyve ve sebzeleri de katabiliriz:-kereviz kökü ve yaprağı-ıspanak-pazı-şalgam- turp-brokoli-karnabahar-ayva-karpuz-kavun-kırmızı biberi de ekleyebiliriz(bu sebzelerden kökleri ilk defa veriyorsanız bir kesme şeker boyutunda-daha sonra normal mönüde 2 kesme şeker boyutunda her günlük mönüye katabilirsiniz.Yeşil kabak her zaman lifli olması ve su tutması nedeniyle mönüde normal miktarda bulunabilir.Yeşil tatlı biber, dolmalık biber, elma ve kabak yeşil otu bol verdiğiniz zamanlarda günde 1 kere, yeşillik yoksa veya günde bir kere verecekseniz- sabah yeşillik akşam sebze meyve karışımı verilecek.                    

Labada-pazı-ıspanak benzer gruba girer ve taze olarak yazdığım kadar sadece bir seçenek verilebilir. Yani örnek verirsek yazdıklarımdan aynı anda bir yaprak ıspanak+bir yaprak pazı+bir yaprak labada verirseniz fazla gelir. Labada vb otları gölgede iyice kurutursanız o zaman korkmadan mönülerine daha fazla katabilirsiniz.                    

Bu tip bir mönü de bildiğiniz ama yine uyarmak istediğim en önemli konu her zaman önünde kuru çayır otu, kuru tahıl veya palet yem, saman bolca bulunmalıdır. Ancak o zaman bu kadar çeşit yeşilliği, meyve ve sebzeyi korkmadan verebilirsiniz.                    

Hiç vermemeniz gerekenler grubundaki en önemli besin kırmızı lahanadır. Tavşanlarda geri dönüşsüz ishallere neden olabilir. Tabi düşündüğünüzde kara lahana gibi, pancar kök ve yapraklarını da ben riskli buluyorum. Aslında yazmaya gerek yok ama patates kabuğu ve çiğ patates te çok tehlikelidir. Özellikle kabuklara yakın bölgedeki gossipol alkoloidi tavşanlar dahil tüm çiğ tüketen canlılarda ciddi zehirlenme tehlikesi yaratır.Deniz börülcesi, Brüksel lahanası, lahana, hardal otu, roka, tere bence hiç verilmemelidir.Ben tüm bu sebze, meyve ve ot diyetinde yaz kış hiç su kullanmıyorum. Ama özellikle sıcak yaz günlerinde bazen günde 3-4 defa tutam tutam sabahları taze topladığım otları oranlarına dikkat ederek veriyorum. Ayrıca sıcakta susuz kalmamaları için eğer günde birkaç defa yeşil ot, sebze veremeyeceksem suluklarını takıyorum.

Tavşanları beslerken neden su vermeyebiliriz?            

Bu hayvanların doğada yaşadıkları iklim ve habitatı incelerseniz ve benzeri diğer kemirgenlerinde doğada yaşadıkları ortamları iyi incelersek zaten su ihtiyaçlarını tamamen yukarıda yazdığım besinlerden sağladıklarını görürsünüz. Dere kenarına yanaşıp su için tavşan ancak çocuk kitaplarında ve çizgi filmlerde olur. Tabi ki bazı kemirgenler su birikintilerinden ve derelerden su içerler ama esas su kaynakları sebze, meyve, kök ve otlardır.                  

Bu arada yine uyarıyorum; Eğer tavşanınıza düzenli ot, sebze ve meyve veremeyecekseniz kafeslerindeki suluğu çıkarmayınız. Suluklara da kesinlikle damacana dediğimiz güvenilir sulardan kullanmalısınız. Damacana su her zaman sürpriz ishallerden korunmada bir önlemdir. Siz çeşme suyu içmiyorsanız dostunuzda içmemelidir.

Tavşanım obez olmasın

Tavşanlara evdeki hayatında dar kafeslerde baktığımızda ve beslenmesine dikkat etmezsek zamanla kilo almaya başlar ve sağlık sorunları yaşar. Beslenmesi sırasında ekmek, bisküvit vb doğal olmayan besinleri hiç vermemeliyiz. Öğünlerinde her zaman saman, kuru yonca, pelet yemler, sebze ve meyveleri aynı anda verirseniz hem şişmanlamaz hem de sindirim sistemi problemi yaşamaz. Özellikle saman içindeki selülozu sindiren selülozik bakteriler hem tavşanın doğru beslenmesini hem de yararlı bakterilerin üremesini sağlar. Ayrıca saman sindirim sitemi içindeki tüy topaklarının toplanmasına ve dışkıyla kolayca atılmasına da yardımcı olur.

replika rolex